Pory roku

Dla długotrwale pięknego, gęstego i wymarzonego trawnika bardzo ważna jest jego właściwa pielęgnacja. Zebraliśmy kilka wskazówek, które pomogą nam prawidłowo o niego zadbać:

Pielęgnacja trawnika według pór roku

Dla długotrwale pięknego, gęstego i wymarzonego trawnika bardzo ważna jest jego właściwa pielęgnacja. Zebraliśmy kilka wskazówek, które pomogą nam prawidłowo o niego zadbać:

Pielęgnacja trawnika wiosną

Marzec:

W momencie rozpoczęcia wegetacji można po raz pierwszy rozpocząć nawożenie. Można do tego użyć nawozów normalnych, jak np. Olympia Plus P56 lub Basic NPK, które stosuje się przez długi okres czasu. Trawniki, które szczególnie ucierpiały podczas zimy, można nawozić nawozami startowymi, np. Basic Start, przyczyniającymi się do szybkiej regeneracji rośliny. Aby powstrzymać porost mchu należy zastosować nawozy ze zwiększoną zawartością żelaza. Na początku wzrostu wiosną na obszarach omszałych można zatem stosować bogate w żelazo nawozy firmy EUROGREEN. Po udanym nawożeniu trawnik może być koszony po raz pierwszy. Przy pierwszym wiosennym cięciu trawnik nie powinien być mulczowany. (Ścinki trawy pozostają na trawniku).

Kwiecień:

Po 2-3 koszeniach można rozpocząć wertykulację. W pierwszym roku po założeniu nowego trawnika wertykulacja nie jest konieczna, ponieważ brak na nim strzechy. Na trawnikach niejednorodnych swoje korzenie zapuszczają chwasty, takie jak mlecz, koniczyna, stokrotka itp. Jeżeli na trawniku pojawia się koniczyna należy zrezygnować z wertykulowania, ponieważ jej pędy zakorzeniają się ponownie i tworzą nowe rośliny.

Maj:

Teraz przeprowadzać można podsiewy oraz zakładać nowe trawniki wykorzystując wysokiej jakości nasion trawy. Temperatury gleby powinny się wahać w okolicach 10-12° C, również w nocy. W czasie przymrozków nasiona nie wykiełkują lub wyrosną bardzo nierównomiernie. Również teraz można zacząć zwalczać chwasty. Uporczywe chwasty, takie jak koniczyna lub podagrycznik pospolity, da się usunąć jedynie przy pomocy płynnych środków chwastobójczych. Należy zatem dodać do opryskiwacza jedną lub dwie krople płynu do mycia naczyń. Obniża on napięcie powierzchniowe wody, więc roztwór lepiej przylega do liści. Inne chwasty, takie jak mlecze i stokrotki, można zwalczyć używając mieszanki produktów, np. środka chwastobójczego i nawozu. Podczas stosowania herbicydów temperatura nie może być zbyt wysoka. Aby granulat utrzymał się na liściach, produkt powinien być stosowany na wcześniej zroszonej trawie. Aby substancja mogła dostać się do rośliny ważne jest, aby 24 godzony po jej zastosowaniu nie padało.

Pielęgnacja trawnika latem

Czerwiec:

W zależności od trwałości zastosowanego w kwietniu nawozu można teraz zaaplikować jego kolejną dawkę. Ewentualnie użyć można nawozu bogatego w potas, jak np. Basic NK. Potas chroni trawę przed wysuszeniem i zapobiega zarażeniu się chorobą. Jeśli temperatury nie są zbyt wysokie i nie jest zbyt sucho, można nadal zakładać nowe trawniki.

Lipiec:

W zależności od temperatury oraz warunków atmosferycznych trawnik musi być podlewany. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się patogenów grzybiczych, należy go podlewać w godzinach porannych. W ten sposób w ciągu dnia trawa może wyschnąć. Z reguły wystarczające jest zraszanie 3 razy w tygodniu. W przeciwieństwie do nowych trawników te starsze można nawadniać gruntownie, czyli do ok. pół godziny. Im głębiej woda przeniknie do ziemi, tym głębszy będzie wzrost korzeni traw. W tym okresie nie można zwalczać chwastów, ponieważ z reguły jest zbyt ciepło. Również zakładanie nowych trawników z powodu wysokich temperatur powinno być przesunięte na inną porę roku. Na obszarach zanieczyszczonych w ciepłe dni nie powinien być również przeprowadzany wysiew. Gdy temperatura sięga powyżej 20° C proso kiełkuje ze wzmocnioną siłą.

Sierpień:

Wertykulować należy tylko w przypadku gęstego porostu strzechy. Trawy chylą się ku końcowi wegetacji, dlatego gorzej się regenerują. Tym samym nie należy zadrapywać gleby zbyt mocno. Przy zwiększonej powierzchni parowania zwiększa się ryzyko odwodnienia.

Pielęgnacja trawnika jesienią

Wrzesień:

W tym czasie można zakładać nowe trawniki. Temperatura gleby jest jeszcze taka, jak latem, dlatego trawa może nadal kiełkować.

Październik:

Trawa powoli przygotowywana jest do sezonu zimowego. Nie należy zmieniać wysokości jej koszenia. Podczas ostatniego cięcia należy ją skosić do tej samej wysokości. Przy zbyt wysokim poroście trawa niszczy się i zaczyna gnić, przy zbyt głębokim cięciu gleba może zamarznąć, a korzenie zostają uszkodzone. W tym okresie można stosować nawozy jesienne, np. Basic NK. Potas wzmacnia trawę przed mrozem i chroni przed chorobami.

Listopad:

Ważne jest, aby z powierzchni trawnika usunąć wszystkie liście. Pod liśćmi może powstać mikroklimat, w którym bardzo szybko i łatwo zadomowić się mogą grzyby chorobotwórcze. Trawę należy kosić, dopóki nie przestanie rosnąć.

Pielęgnacja trawnika zimą

Grudzień – luty:

Trawa znajduje się teraz w stanie hibernacji. W tym okresie nie ma potrzeby jej pielęgnowania. Poza tym jej niedostępna teraz powierzchnia pokryta jest śniegiem. Podczas mrozów nie powinno się po niej chodzić. Jej źdźbła mogą się wtedy złamać i obumrzeć. Dlatego w takim przypadku konieczny byłby podsiew. Odgarniany z dróżek i chodników śnieg nie powinien być przechowywany na trawniku. Nagromadzona kupka śniegu jest z reguły zbita i potrzebuje dużo czasu, aby się stopić. Wtedy trawa nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu i cierpi z powodu braku światła. W konsekwencji trawy żółkną i gniją.