Nawożenie trawnika

Trawnik jest stworzoną przez człowieka szatą roślinną składającą się z różnych traw i należących do nich korzeni. Aby trawnik wizualnie wyglądał pięknie, trawy muszą być zdrowe, mocne i pełne.

Aby to osiągnąć należy regularnie dostarczać roślinom składniki odżywcze. Proces ten powinien odbywać się w stosunku zrównoważonym do aktualnie panujących warunków klimatycznych i glebowych. Do najważniejszych składników odżywczych należą: azot, fosfor, potas, wapń, magnez, miedź, bor i wiele innych.

Trzy pierwsze wymienione to główne składniki odżywcze, ostatnie wymagane są tylko w ilościach śladowych. Każdej z substancji odżywczych przypada jakieś konkretne zadanie.

azot jest najważniejszym składnikiem odżywczym i przyczynia się do tego, że roślina rośnie gęsta i mocna. Bez odpowiedniego zaopatrzenia w azot trawnik marnieje, staje się chory i pożółkły.

 

fosfor jest drugim najważniejszym składnikiem odżywczym i jest potrzebny zwłaszcza młodym roślinom trawiastym, ponieważ przyczynia się do prawidłowego wzrostu korzeni. Jest to szczególnie ważne w przypadku zakładania nowego trawnika.

 

potaszwiększa ogólną odporność traw na choroby i zapewnia wzmocnienie ich ścian komórkowych. To sprawia, że trawniki są niełamliwe.

 

„Głodny” trawnik można rozpoznać już po jego bladym zielonym kolorze oraz spowolnionym wzroście. Ubogi w składniki odżywcze a tym samym wolno rosnący trawnik jest podatny na choroby takie jak np. czerwona nitka. Chwasty i mchy mają możliwość rozprzestrzeniania się i coraz większego wypierania słabszych roślin traw.

Powierzchnię trawnika zaczynają pokrywać mchy i chwasty, a brązowe miejsca stają się coraz bardziej widoczne. Wiosną, gdy po zimie trawa jest trochę mizerna, porcja witamin w postaci nawozu bogatego w azot zasili trawnik w odpowiednią jego dawkę. Latem zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest największe, w tym okresie bardzo ważny jest zrównoważony zakres wszystkich składników odżywczych, w tym pierwiastków. Pod koniec lata stopniowo należy przerywać nawożenie. Natomiast jesienią bardzo ważne jest nawożenie potasem. Dzięki temu trawnik wzmacnia się, aby dobrze przejść okres zimowy.

Wraz z każdym koszeniem trawy ścinany jest również chlorofil, a tym samym z powierzchni trawnika usuwana jest również część ważnych składników pokarmowych. Tylko poprzez regularne nawożenie, dostosowane do konkretnej gleby oraz pory roku, trawnik znowu będzie zaopatrzony w odpowiednie składniki odżywcze.