Porady dotyczące zakładania nowego trawnika

Po długiej wiośnie przychodzi wreszcie czas, aby zrealizować długo oczekiwany plan założenia nowego trawnika.

Dzięki jeszcze nie tak wysokim temperaturom i odpowiedniej ilości opadów wiosna jest idealną porą do ziszczenia tego marzenia. Aby założenie nowego trawnika zakończyło się sukcesem i aby szybko móc cieszyć się jego piękną zielenią, należy koniecznie dostosować się do następujących wskazówek:

Nasiona traw:

Już od właściwego doboru nasion zależy nasz rezultat końcowy. Niedrogie mieszanki nasion traw nie są trwałe, nie mają też zdolności regeneracyjnych. Mieszanki nasion EUROGREEN są zawsze doskonale dopasowane do ich konkretnego zastosowania. EUROGREEN zwraca uwagę na rodzaje i gatunki traw, które uzyskują najwyższe noty w badaniach Federalnego Urzędu ds. Odmian Roślin. Niezależnie od tego, czy miejsce siewu jest zacienione, czy słoneczne – z nami znajdą Państwo materiał siewny odpowiedni do każdych warunków. Najlepsza pod tym względem jest mieszanka Rasana, nieważne czy Rasana Top, Rasana Super, czy też Rasana Sport.

Ewentualne usunięcie trawy rosnącej do tej pory:

W celu usunięcia chwastów lub starej trawy na całej powierzchni można zastosować herbicydy. Już po upływie 2-3 dni większość środków rozłoży się już w glebie i można zacząć przeprowadzać siew.

Właściwości gleby:

Pod powierzchnią nowego trawnika gleba nie powinna być zbita, ale przepuszczalna dla wody. Ponadto powinna mieć zdolność do jej magazynowania. W przypadku piaszczystej gleby nie są konieczne jakieś wielkie przygotowania. Taka powierzchnia bardzo dobrze przepuszcza wodę i zwykle rzadko stabilizuje grunt, co oznacza, że później nie występują problemy z powodu podtopień lub słabo zakorzenionej trawy. Trawy głęboko zakorzeniają się w luźnej glebie, przez co trawnik staje się odporny i wytrzymały. Dlatego też na boiskach sportowych stosuje się zazwyczaj bardzo piaszczyste warstwy nośne gleby. Jeżeli podłoże jest bardzo piaszczyste, lub jeśli mamy do czynienia z czysto piaszczystą glebą, należy przed ponownym siewem wymieszać podłoże z granulatem zatrzymującym wodę. Tutaj zwykle wystarczają małe ilości (należy przestrzegać zaleceń producenta), które zostają zmieszane z górną 10-15 cm warstwą gleby. Na tym obszarze wyrastają później główne korzenie traw.

Gleby gliniaste powinny zostać wzmocnione na górnej 10-15 cm powierzchni. W tym przypadku należy wymieszać 10-15 l ziarnistego bezwapniowego piasku (piasek kwarcowy / piasek rzeczny) z warstwą orną gleby. Najlepiej, jeśli najpierw rozprowadzimy piasek na powierzchni, a następnie wielokrotnie po niej jeżdżąc równomiernie zmieszamy go z glebą za pomocą frezarki ogrodowej – można ją wypożyczyć w miejscowych sklepach z materiałami budowlanymi. Jeżeli poniżej 15 cm powierzchni gleby gliniastej nadal znajduje się warstwa nieprzepuszczająca wody, zalecamy wykonanie drenażu, który wodę powierzchniową może czerpać ze zbiornika lub odprowadzać ją z obrzeży. Po frezowaniu i rozluźnieniu gleby można wyrównać jej powierzchnię za pomocą grabienia. Jednocześnie za pomocą grabi można wygrabić kamienie i resztki korzeni. Jedynie przy pomocy walca trawnikowego można ponownie zagęścić powierzchnię. Aby przygotować rozsadnik można raz jeszcze przegrabić górną 10-15 mm warstwę gleby.

Siew:

W dalszej części zajmujemy się siewem. Dotychczasowe prace były najbardziej czasochłonne i skomplikowane. Od tego momentu nie będą już one tak wyczerpujące. Zalecamy skorzystanie z pomocy siewnika do nasion, ponieważ rozprowadzi on nasiona równomiernie. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby podczas rozprowadzania nasion przy pomocy siewnika wystarczająco pokryły one ścieżki nie tworząc przy tym niepotrzebnych ubytków. Po wysiewie zalecamy zastosowanie nawozu startowego o wysokiej zawartości fosforu, np. Basic Start. Nawóz ten przyspiesza wzrost korzeni oraz gęsty porost w fazie początkowej. Ścieżki do nawozu startowego należy rozmieścić w poprzek do ścieżek siewu, aby nie powstały ubytki spowodowane ich pomyleniem. Po wysiewie nasiona oraz ewentualnie użyte nawozy startowe będą włączone do górnej warstwy gleby za pomocą grabienia.

Zalecamy zrezygnowanie z walcowania od razu po wysiewie. Podczas próbnego wysiewu na naszych powierzchniach doświadczalnych stwierdziliśmy, że trawa potrzebuje do ok. dwóch tygodni dłużej, aby wykiełkować przez utwardzoną warstwę gleby. Siew najlepiej przeprowadzać od połowy / końca kwietnia do października w temperaturach gleby wyższych niż 8° C.

Nawadnianie:

Po wysiewie najważniejsze jest nawadnianie! Jeżeli nie jest one przeprowadzane konsekwentnie, nasiona trawy obumierają w fazie zalążkowej i powstają duże ubytki. Po zasianiu nowy trawnik przez ok. 3 tygodnie musi być utrzymywany w stałej wilgoci (niektóre trawy z mieszanki mogą potrzebować do ok. 3 tygodni, aby prawidłowo zacząć się rozwijać). Oznacza to, że powierzchnia przy słonecznej pogodzie musi być nawadniana od 4 do 5 razy dziennie (ok. 5-10 minut). Świeżo wykiełkowane rośliny nie mają jeszcze wystarczająco rozwiniętego systemu korzennego zaopatrującego je w wodę, dlatego zdane są one na wodę z otaczającej ich ziemi. Ponadto raz obumarłe w glebie nasiona nie kiełkują już nawet po późniejszym dostarczeniu im wody. W wielu przypadkach częstotliwość podlewania w fazie kiełkowania koliduje bardzo często z czasem pracy właścicieli trawników. W przypadku takich problemów zalecamy zakup sterownika nawadniania, który zapewni nawadnianie przez cały dzień.

Chwasty w trawniku:

W przypadku nowo założonych trawników już w fazie kiełkowania zaczynają w nich wyrastać chwasty. Mieszanki nasion EUROGREEN pozbawione są szkodliwych substancji. Większość chwastów wydostaje się na powierzchnię z powodu intensywnej uprawy gleby, gdzie znajdują odpowiednie warunki do swojego rozrostu. Zdolne do kiełkowania, tak jak nasiona traw, pozostają w glebie przez długi okres czasu. Podczas wykopalisk archeologicznych znaleziono np. nasiona kamosy białej (Chenopodium album). Nasiona te były zdolne do kiełkowania po prawie 1700 latach.

Niektóre chwasty nie są odporne na ścinanie, co oznacza, że przy regularnym koszeniu znikają z powierzchni ziemi. Jednak te pozostałe mogą być wyrywane tylko ręcznie, a w kolejnym roku usunąć je można za pomocą płynnych lub sypkich środków chwastobójczych.

Koszenie trawy:

Wysoka na 7-10 cm trawa może zostać po raz pierwszy skoszona. Regularne przycinanie potęguje jej gęsty wzrost. W miejscach zacienionych wysokość cięcia powinna wynosić ok. 5 cm. W miejscach słonecznych lub w półcieniu wysokość cięcia może wynosić od 3,5 cm do 4,5 cm. Nie powinno się jednak kosić na wysokość mniejszą niż 3,5 cm. Żelazna zasada: Trawa nie powinna być skoszona niżej niż o połowę swojej wysokości.