Wertykulacja trawnika

Wertykulacja jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych dla zdrowego zielonego trawnika, ale bardzo często zabieg ten jest pomijany i zaniedbywany.

Trawy, tak jak wszystkie inne byliny, przechodzą przez cykl wegetacyjny. Oznacza to, że kiełkują, rosną, tworzą nowe pędy i w końcu obumierają. Martwe części rośliny opadają na ziemię i wraz z leżącymi ścinkami trawy tworzą cienką warstwę materiału organicznego. Razem z mchem i płasko rosnącymi chwastami z biegiem czasu na całej powierzchni trawnika tworzą tak zwaną strzechę. Zwykle mikroorganizmy dbają o to, żeby strzecha była odbudowywana. Jednak gdy jej warstwa z biegiem czasu staje się grubsza, mikroorganizmy nie nadążają z jej odbudową. Mech i chwasty są zawsze bujne. Skutkiem tego jest niedobór światła, tlenu i substancji odżywczych, które – z powodu „ataku” strzechy – nie docierają w odpowiedniej ilości do rośliny. Tym samym trawa staje się rzadka, pożółkła i mizerna.

W tym momencie mamy ostatnią szansę, żeby zwertykulować trawnik. Dzięki temu środkowi pielęgnacyjnemu pomożemy trawie ponownie „oddychać”. Światło i woda będą znowu wchłaniane łatwiej i w wystarczającej ilości. Dostarczenie odpowiednich składników odżywczych poprzez nawożenie sprawia, że trawa jest w stanie poradzić sobie z porostem niechcianych sąsiadów. Mech i chwasty zostają przez nią wyparte.

Zanim rozpoczniemy proces wertykulacji, wraz z początkiem roku należy dać trawnikowi szansę na regenerację. Przed wertykulowaniem trawa powinna być już po 2 lub 3 koszeniach, ponieważ wtedy – uszkodzona podczas wertykulowania – odrośnie w odpowiednim ku temu czasie. Poza tym górna warstwa gleby jest już wtedy odpowiednio sucha, tak że powierzchnia trawnika podczas wertykulowania nie staje się zbyt zużyta. Z reguły wertykulację przeprowadza się raz w roku. Na ok. 10 dni przez wertykulowaniem wskazane jest nawożenie. Dzięki temu trawa będzie optymalnie zaopatrzona w odpowiednie składniki odżywcze: wzmożony będzie wzrost, a trawa lepiej zniesie ten proces.

Najlepszym czasem na tę kurację jest późna wiosna. Lekko ucierpiała po zabiegu trawa szybciej wróci do normy w cieplejszym i suchszym klimacie. Podczas wertykulowania należy całkowicie zrezygnować z głębokiej uprawy gleby. Wertykulator powinien być ustawiony w taki sposób, aby nóż tylko lekko zadrapywał powierzchnię ziemi. Tylko w taki sposób strzecha, mech oraz obumarłe trawy zostaną całkowicie usunięte z powierzchni. Podczas tego ochronnego zabiegu rosnące na powierzchni gleby korzenie traw pozostają nienaruszone. Aby całkowicie pozbyć się niepożądanego materiału można powtórzyć zabieg przejeżdżając trawnik kilka razy. W ten sposób nie powstaną żadne większe ubytki. Pozytywnym efektem tego intensywnego zabiegu jest to, że bodziec mechaniczny pobudza trawy do wzrostu.

Ważna wskazówka dotycząca wertykulowania trawnika

Bardzo ważne | Po wertykulacji trawnika trzeba przeprowadzić podsiew trawy, należy się z tym jednak wstrzymać do końca kwietnia / początku maja. Dopiero wtedy temperatura gleby sprzyja kiełkowaniu. Jeżeli nocą występują nadal przymrozki, nasiona kiełkują bardzo nieregularnie lub też całkowicie umierają. Jeżeli zastosujemy się do wszystkich porad dotyczących wertykulowania, a przy tym dostarczymy trawnikowi dodatkowej porcji składników odżywczych w postaci nawozów, w niedługim czasie znowu będziemy mogli cieszyć się jego pięknem.