Całoroczna pielęgnacja trawnika

Wygrany mecz na własnym boisku to wielki sukces dla drużyny, jej kibiców a przede wszystkim dla klubu. Dobry stan murawy to jeden z najważniejszych czynników wpływających na grę piłkarzy.

 

Marzec:
W momencie rozpoczęcia wegetacji można po raz pierwszy rozpocząć nawożenie. Można do tego użyć nawozów normalnych, jak np. Olympia Plus P56 lub Basic NPK, które stosuje się przez długi okres czasu. Trawniki, które szczególnie ucierpiały podczas zimy, można nawozić nawozami startowymi, np. Basic Start, przyczyniającymi się do szybkiej regeneracji rośliny. Aby powstrzymać porost mchu należy zastosować nawozy ze zwiększoną zawartością żelaza. Na początku wzrostu wiosną na obszarach omszałych można zatem stosować bogate w żelazo nawozy firmy EUROGREEN. Po udanym nawożeniu trawnik może być koszony po raz pierwszy. Przy pierwszym wiosennym cięciu trawnik nie powinien być mulczowany. (Ścinki trawy pozostają na trawniku).

Kwiecień:
Po 2-3 koszeniach można rozpocząć wertykulację. W pierwszym roku po założeniu nowego trawnika wertykulacja nie jest konieczna, ponieważ brak na nim strzechy. Na trawnikach niejednorodnych swoje korzenie zapuszczają chwasty, takie jak mlecz, koniczyna, stokrotka itp. Jeżeli na trawniku pojawia się koniczyna należy zrezygnować z wertykulowania, ponieważ jej pędy zakorzeniają się ponownie i tworzą nowe rośliny.

Maj:
Teraz przeprowadzać można podsiewy oraz zakładać nowe trawniki wykorzystując wysokiej jakości nasion trawy. Temperatury gleby powinny się wahać w okolicach 10-12° C, również w nocy. W czasie przymrozków nasiona nie wykiełkują lub wyrosną bardzo nierównomiernie. Również teraz można zacząć zwalczać chwasty. Uporczywe chwasty, takie jak koniczyna lub podagrycznik pospolity, da się usunąć jedynie przy pomocy płynnych środków chwastobójczych. Należy zatem dodać do opryskiwacza jedną lub dwie krople płynu do mycia naczyń. Obniża on napięcie powierzchniowe wody, więc roztwór lepiej przylega do liści. Inne chwasty, takie jak mlecze i stokrotki, można zwalczyć używając mieszanki produktów, np. środka chwastobójczego i nawozu. Podczas stosowania herbicydów temperatura nie może być zbyt wysoka. Aby granulat utrzymał się na liściach, produkt powinien być stosowany na wcześniej zroszonej trawie. Aby substancja mogła dostać się do rośliny ważne jest, aby 24 godzony po jej zastosowaniu nie padało.