Pielęgnacja trawnika

Tutaj znajdą Państwo przydatne wskazówki i informacje dotyczące prawidłowej pielęgnacji trawnika: koszenie trawy, jej nawożenie i podsiew oraz zwalczanie chwastów i mchu.

Trawnik jest produktem naturalnym, który nie może przetrwać bez prawidłowej pielęgnacji i uprawy. Im więcej stosowanych jest zabiegów pielęgnacyjnych i konserwujących, tym więcej radości i przyjemności ma się z posiadania pięknego trawnika. EUROGREEN obeznany jest we wszystkich sprawach dotyczących właściwej pielęgnacji trawnika, o czym świadczy nasze 40-letnie doświadczenie w tej branży.

Regularna pielęgnacja trawy jest konieczna, aby trawnik był piękny i zadbany, nieważne czy jest to trawnik o dużej powierzchni, czy mała prywatna zieleń w ogrodzie. Optymalne połączenie właściwości gleby, funkcja nawadniania i osuszania, właściwy wybór odmiany i optymalne odżywianie są podstawą zdrowego i zielonego trawnika. Ale co składa się na prawidłową pielęgnację trawnika?

Koszenie trawy

Regularne koszenie trawy znajduje się na pierwszym miejscu zabiegów pielęgnacyjnych trawnika. Wraz z początkiem sezonu wegetacyjnego trawa jest koszona po raz pierwszy. Tutaj średnia wysokość cięcia wynosi od 3,5 cm do 5 cm. Raz wybrana wysokość cięcia powinna być utrzymana przez czas trwania wszystkich pór roku. Na obszarach zacienionych powinno się wybrać nieco dłuższą długość trawy, ponieważ wtedy roślina lepiej dzieli swoje składniki odżywcze. Ważny w idealnej pielęgnacji trawnika jest możliwie regularny cykl koszenia. Jeżeli nie dotrzyma się go chociaż raz, przycinanie trawnika powinno odbyć się w kilku przedziałach czasowych, podczas których następuje kilkudniowa przerwa. Ważne jest, aby każde kolejne cięcie nie wyniosło więcej niż 50 % długości trawy.

Wertykulacja trawnika

Kiedy po koszeniu trawnika przyjrzymy mu się bliżej, możemy zauważyć, że w wielu miejscach jesienią i zimą pojawiają się na nim mech i strzecha. Woda, światło i składniki odżywcze nie przenikają już tak dobrze do gleby. Chwasty i mech rozprzestrzeniają się ze zdwojoną siłą. Wertykulacja jest tutaj jedyną skuteczną pomocą. Przy tym należy jednak zrezygnować z „głębokiej” uprawy. Ostrza wertykulatora jedynie lekko powinny zadrapywać powierzchnię gleby. Więcej na temat wertykulacji znajdą Państwo po kliknięciu w poniższy link. Jeżeli porost mchu jest zbyt intensywny można go również usunąć za pomocą nawozów zawierających żelazo.

Podsiew trawy

Dzięki wertykulacji powstałe wcześniej ubytki w trawniku znowu staną się zielone, jeśli podsiejemy trawnik dobrej jakości nasionami trawy. W celu jak najlepszej pielęgnacji i konserwacji trawnika nie powinno się oszczędzać na zakupie nasion traw wysokiej jakości. Tanie mieszanki nasion obiecują więcej, niż mogą w rzeczywistości. Nasiona są „żyjącym” towarem, który – zaopatrzony w wodę i ciepło – wyrasta w postaci żywej trawy. Nasiona trawy uprawiane są wyjątkowo, mają jednak ograniczony okres trwałości i bardzo różnią się w swoich cechach jakościowych.

Nawożenie trawy

Nawozy są źródłem zasilania trawnika. Jedynie w niewielu przypadkach gleba posiada takie substancje odżywcze, które w odpowiednim stopniu dostarczane są również roślinom trawiastym. Zastosowanie przyjaznych dla środowiska nawozów do pielęgnacji trawnika ma mu dostarczyć składników odżywczych, które są mu potrzebne w zależności od obciążenia. Nawozy zastępują niezbędne roślinom trawiastym składniki odżywcze takie jak azot (N), fosfor (P), potas (K), ale również magnez i mikroelementy. Zalecamy zastosowanie nawozów długotrwałych, które powoli i stopniowo przekazują roślinie substancje czynne. Optymalne nawożenie trwa do 12 tygodni. Jeśli trawa jest niedożywiona, staje się żółta. Wtedy łatwiej roznoszą się chwasty i różne choroby trawnika. Ostatnie nawożenie powinno się odbywać jesienią za pomocą nawozu bogatego w potas. Dzięki temu trawnik wzmacnia się, aby dobrze przejść okres zimowy.

Podlewanie trawnika

Woda jest głównym składnikiem potrzebnym wszystkim żywym roślinom i jest niezbędna do ich prawidłowego wzrostu. Rośliny potrzebują wody do przyjmowania składników odżywczych z gleby, do zachodzących w nich procesów metabolicznych, a także do chłodzenia w czasie wysokich temperatur. Występujące latem opady rzadko zaspokajają rzeczywiste potrzeby roślin trawiastych. Optymalne dzienne zapotrzebowanie na wodę w okresie wegetacji zmienia się w zależności od temperatury i parowania i waha się od 1 l/m² do 7 l/m². Zasada: Lepiej nawadniać jest rzadziej, ale intensywniej, niż częściej, ale używając niewielkiej ilości wody. Trawy wchłaniają wodę z głębszych warstw gleby tylko wtedy, jeśli dysponują odpowiednio głęboko idącym i silnym systemem korzennym.

Chwasty w trawie

Niedobór składników odżywczych oraz zbyt niskie cięcie trawnika są najczęstszą przyczyną rozprzestrzeniania się chwastów na trawnikach. Chwasty są zwykle o wiele bardziej odporne niż trawa, a także potrafią przetrwać na glebach ubogich w składniki odżywcze. Chwasty przetrwają bez uszczerbku nawet długie okresy suszy, szybko się rozprzestrzeniają i zabierają roślinom trawiastym składniki odżywcze. Trawa zostaje przez nie wyparta, a murawa zniszczona. We wszystkich działaniach dotyczących pielęgnacji trawnika ze zwalczaniem chwastów na czele celem jest pozbawienie chwastów ich podstawy utrzymania.

Pielęgnacja trawnika w celu ochrony przed chorobami

Oczywiste jest, że optymalna pielęgnacja trawnika wymaga usuwania z niego liści i innych zanieczyszczeń. Zwłaszcza jesienią liście muszą być usunięte tak, żeby trawa odpowiednio była zaopatrzona w powietrze, światło i składniki odżywcze. W przeciwnym razie pod powierzchnią liści powstanie mikroklimat, który jest wylęgarnią pleśni i grzybów. Niemniej jednak z powodu specyficznej pogody i warunków użytkowania choroby trawnika mogą wystąpić pomimo jego intensywnej pielęgnacji. W praktyce zapobieganie chorobom jest bardzo trudne, ponieważ pojawianie się chorób grzybowych często zależy od materiału roślinnego oraz wysokości cięcia trawy. Poza tym występować mogą również mieszane formy zakażeń, które do postawienia diagnozy wymagają doświadczonego oka eksperta.

Dostosowując się do wszystkich tych porad, przez cały długi rok będą się Państwo mogli cieszyć pięknym i zielonym trawnikiem.