Napowietrzanie

Głębokie spulchnianie | Napowietrzanie warstwy nośnej

Warstwa nośna murawy boisk sportowych z biegiem czasu twardnieje. Spowodowane jest to wieloma obciążeniami związanymi z odbywającymi się na niej rozgrywkami sportowymi. Doprowadzanie wody oraz wymiana gazowa bardzo często są utrudnione. Podczas deszczu na obciążonych grą obszarach dochodzi do zwiększonego spływu powierzchniowego oraz nagromadzania się wilgoci w postaci stojącej wody. Kiedy stwardniała powierzchnia dochodzi do 8-10 cm głębokości, aeracja nie przyniesie już żadnych efektów.

Siłę i położenie stwardniałej gleby określa się za pomocą penetrometru. Do walki ze stwardniałym gruntem przemysł oferuje szeroki wybór odpowiednich maszyn i narzędzi (pogłębiacze). Pogłębiacz wbija swoje zęby pionowo do ziemi i przechyla je podczas wyciągania.

Dzięki tym przechyleniom warstwy gleby są przełamywane, w razie potrzeby ziemia zostaje lekko uniesiona. W strukturze gleby tworzą się ubytki i pęknięcia. Poprzez zastosowanie piasku kwarcowego uprawa gleby jest długotrwale wspierana. Spulchnienie gleby do 40 cm głębokości zwiększa przepuszczalność gruntu co do wody, tlenu i dwutlenku węgla, poprawia dostępność składników odżywczych, aktywizuje żywotność gleby i wspiera wzrost korzeni. Głębokie spulchnianie wykonuje się zwykle wiosną lub jesienią. Zaletą przeprowadzania tego zabiegu wraz z końcem sezonu jest to, że wtedy gleba może wchłaniać więcej wody. Dzięki zwiększonej zdolności drenażu gleby nadmiar wody jest odprowadzany szybciej.